AKTUALNOŚCI

Dobry Posiłek w szpitalu

27/12/2023

Szanowni Pacjenci,
Miło nam poinformować, że od 27 grudnia posiłki w naszym szpitalu przygotowywane są w ramach programu pilotażowego „Dobry Posiłek w Szpitalu” wprowadzonego przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 września 2023 r.

Program ma szczególne znaczenie dla właściwego żywienia pacjentów przebywających w warunkach szpitalnych, ponieważ odpowiednia dieta jest integralną częścią całego procesu leczenia, a właściwa ocena stanu odżywienia i wdrażanie odpowiedniego sposobu żywienia stanowi istotny element zwiększenia szans chorych na wyzdrowienie.

Dzięki założeniom programu w diecie pacjenta pojawiły się dwa, a nawet trzy dodatkowe posiłki w ciągu dnia. Na drugie śniadanie pacjenci otrzymują owoce, a także dodano m.in. posiłek nocny. Znacząco zwiększył się udział warzyw i owoców w posiłkach. Pacjenci, co istotne, mają możliwość również skorzystania z konsultacji z dietetykiem.

Zgodnie z wytycznymi ministerialnymi na internetowej stronie szpitala https://www.zozsuchabeskidzka.pl/dobry-posilek-w-szpitalu/ codziennie (dni robocze) publikowane są jadłospisy oraz zdjęcia minimum 2 przygotowywanych posiłków. Program ma za zadanie zwiększenie dostępności porad żywieniowych w szpitalu oraz wdrożenie optymalnego modelu żywienia pacjentów przebywających w szpitalach.